Říká se, že každý máme svého strážního anděla, ale občas se stane, že si náš anděl vezme dovolenou a nám se stane nějaký úraz. Někdy je to naší nešikovností, zbrklostí a pak si můžeme leda tak nadávat a zpytovat svědomí. Někdy ale přijdeme k úrazu díky tomu, že někdo neudělal svou práci dobře, něco odflákl, neudělal tak jak měl. Každý by měl nést zodpovědnost za své činy a své chyby, a proto stane-li se vám úraz ne vlastním zaviněním, měli byste vždy žádat odškodné.
Odškodné vám zaplatí pojišťovna, ale také viník toho, že se vám stal úraz. Může to být majitel chodníku, který zapomněl v zimě chodník posypat proti uklouznutí. Nebo stavební firma, která nezabezpečila stavbu a vám spadlo něco z opravovaného domu na hlavu. Nebo klidně i Magistrát, pokud vás praští v městském parku spadlá větev ze stromu. Zkrátka za všechno kolem nás má někdo zodpovědnost a bylo by nerozumné nechtít po něm náhradu za náš úraz, bolestné či odškodné.
Odškodné vám vypočítá pojišťovna, ale bude ji zajímat jen samotný úraz a může se lehce stát, že vám nezapočítá do odškodného vše, na co máte nárok. Donutil vás úraz zůstat nějaký čas na nemocenské? Pak jste přišli o část svých běžných příjmů! Platili jste si rehabilitace nebo lázně? Snížilo se vaše společenské uplatnění, protože po úraze máte trvalé následky? Máte-li pocit, že vás pojišťovna neodškodnila řádně a v plné výši, měli byste kontaktovat poradnu na odškodění, která má své vlastní posudkové lékaře a právníky a nezávisle váš případ prozkoumá. Výhodou těchto poraden je, že neplatíte nic předem, ale až z vymožené částky zaplatíte poradně přiměřenou odměnu. Nesmiřte se s odškodným, které vám plně nenahradí finanční ztráty, které vám díky úrazu vznikly, nebo díky trvalým následkům ještě vzniknou. Nechat vše zkontrolovat odborníky z poradny pro odškodnění nemusí být na škodu.