Postele z masivního dřeva si udržují stálou pozici na trhu, většina z nás si uvědomuje jejich vlastnosti a výhody vůči jiným materiálům z praktického, ale i estetického hlediska. Pozornost ovšem musíme věnovat i rozměrům, které mnohdy rozhodují o tom, jak dobře se bude náš organismus regenerovat, a jak vydatný bude spánek.
U postelí z masivu rozhoduje i rozměr
Délka – délka lůžek pro dospělé osoby bývá standardně 200 cm, v této variantě se na trh dodává většina výrobků, ovšem není problém vyrobit lůžko na míru delší. Řada výrobců dokonce uvažuje, že délku 220 cm zařadí mezi standardní rozměry vzhledem k většímu pohodlí, kdy se mnozí lidé v noci převalují a posouvají. Větší délka je také výhodnější i v situacích, kdy na posteli snídáme, využíváme tabletu či notebooku, a samozřejmě je to pohodlnější i pro milování.
Šířka – zde máme více možností, neboť současným trendem je spát a relaxovat na posteli širší, než bývalo zvykem např. za socialismu. Tehdy byla standardní šíře 80 cm, dnes převažuje postel 90 x 200 pro pohodlné spaní jednotlivce, ale trendem je pořízení lůžek s šíří 120 cm, která poskytují dostatek prostoru pro pohodlí i při práci s notebookem a pro podnos s občerstvením. Širší plochu ocení i děti, které si tu s oblibou hrají.
Výška – nouzově lze přespat i na matraci položené na zemi, či dokonce na karimatce, ale nemá to nic společného s pohodlím. Z nízkého lůžka se hůře vstává, nehledě na absenci odvětrání matrace. Optimální výška postele z masivu by měla být 50 cm, nohy při vstávání a opírání o podlahu v takovém případě svírají zhruba pravý úhel a není třeba při tom vyvíjet velké úsilí. Matrace by měla být umístěna od podlahy na laťkových či lamelových roštech alespoň 30 cm, aby se lépe odpařovala vlhkost a pod postelí lépe proudil vzduch. U příliš nízkých postelí může docházet k většímu rozvoji plísní a rozmnožování bakterií.