V dnešní době se v prostředí internetu pohybujeme denně. Neustále si dáváme pozor na různé viry, které bychom si mohli omylem stáhnout spolu s obrázkem nebo jiným médiem. Snažíme se instalovat různé programy, které by měly tomuto útoku zabránit. Někteří z nás za ně dokonce platí. I přes tyto všechny ochrany se nám může jednoduše stát, že někdo zneužije naše údaje, účty či totožnost. Není to klasický druh virového útoku, ale jeho závažnost se mu vyrovná a v některých případech jsou škody mnohonásobně vyšší.
Diskrétnost účtů, silná hesla
Téměř každý sprostředkovatel zakládání různých účtu, ať už herních nebo mailových, vás žádá o vytvoření co nejsilnějšího hesla. Takové správné heslo obsahuje velká písmena, čísla a hlavně slova, která vás nevystihují. Aby se nestalo, že vám někdo z okolí jednoduše odhadne heslo. Účty bychom s nikým neměli sdílet. Nejen z důvodu, že osobám na druhém konci nemůžeme stoprocentně věřit, ale také z důvodu, že nevíme, kdo se kdy nabourá do počítače toho druhého. Toto se týká zejména účtů herních, do kterých jsou hráči ochotni dát klidně i desetitisíce. Pak když o tento účet přijdou, jedná se o těžko nahraditelné škody.
Neposílat ani nikomu nedávat občanský průkaz!
Když zabrousíme trochu mimo svět počítačového světa, můžeme se setkat s různými podvodníky, kteří shání cizí identity. Může vás někdo jen tak za nějakým účelem vyzvat k tomu, abyste mu dali svou občanku. Že si něco potřebuje zkontrolovat. On si ale mezitím okopíruje všechny vaše údaje na občance a může si ihned na vaše jméno založit cokoliv. To stejné platí o posílání důležitých údajů přes email. Třeba kopie občanského průkazu nebo pasu. Což se někdy dít může, a to se ani nemusí jednat o podvodníky. Lidé na druhém konci sice nemusí vyžadovat vaše údaje za účelem podvodu, ale někdo se může na jejich mail dostat a informace se tam odtud dozvědět.
Není to jednoduché si vše držet v soukromí. Hlavně když dáváme choulostivé soubory na různé internetové platformy. Například fotky a různé soubory při jednom sdílení na internetu zůstanou v zálohách a kopiích na místech o kterých ani nevíte. Takže před vložením či odesláním něčeho na internet si uvědomte, jestli je to bezpečné.