Čištění odpadů v domácnosti

Snad každý se někdy setkal s problémem, kdy mu málo či dokonce vůbec, neodtékal odpad z koupelny či dřezu. Většinou se tak stane v důsledku toho, že odpad je zanesen nečistotami, zvířecími chlupy a lidskými vlasy. V kuchyni jsou největším problémem zbytky jídel, které se snadno dostanou do odpadu při mytí nádobí. Někdy pomůže prosté vyndání a vyčištění zádržného sítka, které by mělo být součástí každého odtoku. Zabraňuje totiž nečistotám dostat se hlouběji do potrubí, kde už si s nimi doma jen těžko poradíme. Pokud je problém větší, pak nám pomohou instalatéři Praha servisvirivychvan.cz.

drez

O odpad je třeba se pravidelně starat. Pokud nám neodtéká voda z umyvadla či vany, je možné použít tzv. koupelnový zvon. Díky podtlaku, který vytváří, se nečistoty mohou uvolnit a ucpaný odtok povolí. Pak stačí jen odpad prolít dostatečným množstvím vody. Pokud nečistoty nejdou z odpadu vyndat, tak je třeba je rozpustit. To se může podařit s použitím hydroxidu sodného, který se dá běžně koupit v drogerii. Pozor, nesmí se používat na hliníkové potrubí. Do odtoku nasypte asi 100g hydroxidu sodného a zalijte asi půl litrem horké vody. V kontaktu s horkou vodou začne silně reagovat a bublat. Je nutné chránit si sliznice a oči. Také je třeba dbát na dostatečné odvětrání místnosti. Poté stačí počkat asi patnáct minut a odpad propláchnout vlažnou vodou. Pokud by to nestačilo, je možné celý proces ještě jednou zopakovat. Hydroxid sodný neboli louh, svou chemickou reakcí velmi účinně rozpouští organické zbytky různého původu.

kohoutek

Pokud vás trápí zápach z odpadu, tak můžete využít šetrnější prostředky z domácích zásob. V takovém případě nasypte do odtoku sáček jedlé sody. Tu zalije asi 150 ml octa a po chvilce přidejte ještě trochu horké vody. Většinou je příčinou zápachu mastnota a usazeniny, které soda s octem dokážou rozpustit a problém tak odstranit.