Spolehlivá komunikace
Dnes žijeme v době mobilních telefonů, takže si klidně můžeme zavolat s člověkem, který se nachází na jiném kontinentu. První možností je klasické volání přes mobilní signál, akorát to do ciziny stojí dost peněz. Mnohem výhodnější je proto spojení přes internet, kde nějakou vzdálenost řešit nemusíme. Komunikovat však můžeme potřebovat i na vzdálenost třeba pár kilometrů, a to uprostřed lesa, kde není žádný signál.
K takovým situacím je výhodná vysílačka, protože ta vysílá signál druhé vysílačce a také naopak přijímá signál z ní. Vysílačky mezi sebou komunikují na určité frekvenci, přičemž některé jich můžou mít více, což se hodí pro skupinu více lidí, aby mohli komunikovat s lidmi, které zrovna potřebují. Vysílačky jsou zařízení plně soběstačné, takže mají vlastní baterii. U ní bychom měli kontrolovat dostatečné nabití, aby se nám nevypla v nejmíň vhodnou chvíli, což jistě nechcete.
Výběr nového zařízení
Spousta vysílaček je volně prodejných, protože fungují na frekvenci, kterou může používat běžný člověk bez nějakých povolení. Třeba takové pásmo UHF je oblíbené z důvodu, že ve městě nemají problém procházet skrz některé překážky, akorát ji používá taxi a složky IZS. Setkáme se s ním i u radioamatérů, akorát ti musí být certifikování. Jistě Vás při výběru bude zajímat i dosah, přičemž u těch lepších se dá dostat třeba na 9 kilometrů, což je dost velká vzdálenost.
Samozřejmě je výhodné volit zařízení s více kanály, protože v daném místě už můžou být lidé, kteří dané pásmo používají a my potřebujeme vlastní kanál, abychom se vzájemně nerušili. Pro použití na stavbě se dívejte také na odolnost, protože je zde prašné prostředí a během léta také vysoké teploty. Také by měla mít dostatečnou kapacitu baterie. Počet funkcí už záleží na daném zařízení a Vašich potřebách.