Snad úplně první digitální měna, která si získala největší pozornost lidstva je tak zvaný Bitcoin. Mnozí si ťukali na čelo a jiní se pustili do sbírání virtuálních mincí v různých hrách nebo při přečtení reklam, hlavně zahraničních. Za každou takovou transakci byla nějaká malá odměna, která se připisovala na vytvořený účet uživatele. Pokud ji chtěla daná osoba převést na realitu, tak bylo nutné založit virtuální peněženku a z vytvořeného účtu uživatele danou částku bitcoinové měny převést. Nyní byly peníze bezpečně uloženy, ale co dál? Během dalších deseti let se samozřejmě mnohé změnilo a v podstatě i cena zamířila přímo do vysokých horních příček.
Kdo Bicoiny neutratil a nechal si je, mohl jen získat. Také i v naší republice vzniklo poměrně dost obchodů a míst, kde se dá za virtuální měnu přirozeně nakupovat. Samozřejmě si na ni nelze přirozeně sáhnout, ale vše se odehrává přes elektronickou cestu. Koho nebavilo sbírání po malých hodnotách, tak se rozhodl začít s těžbou. Ta se v dnešní době jednotlivcům, ohledně Bitcoinu skutečně nevyplatí, jelikož je potřeba výkonnějších strojů. Ale toto není jediná měna, které se na trhu objevila, tudíž u ostatních se to skutečně stále ještě vyplatí a jejich hodnota není zrovna malá.
Dolujeme a získáváme
Zapomeňme na nějaké složité ruční práce a bolavá záda. Těžba kryptoměn se provádí z pohodlí domova a je k tomu zapotřebí počítač a podle dolované měny vhodné zařízení. Případně sestava kvalitních grafických karet, v podstatě se jedná o běžné GPU (grafické karty), které byly určeny ke hraní her. I když se těžba zakládá na vyřešení matematických úkonů, nemusíme být přeborníkem v matematice.
Složité početní úkoly za nás tentokrát řeší někdo úplně jiný, my je pouze potvrzujeme. A po vyřešení získáváme sladkou odměnu. Důležité je si ale nejprve stanovit, jakou měnu se rozhodneme těžit a zjistit si o ní co nejvíce, případně se zapsat do těžebního poolu, kde spolupracuje sice více těžařů, ale je to daleko větší úspěch na získání odměny, než když budeme těžit sami.